Programme Committee

Programme Committee members: 

2018, 2017, 2016, 2015, 2014, 2013, 2012, 2011, 2010, 2009, 2008, 2007, 2006, 2005, 2004

CompSysTech'19 Programme Committee members
(invited, in alphabetical order)

 Honorary Chairs:

  Kiril Boyanov, Acad., DSc.

Bulgaria

  Vasil Sgurev, Acad., DSc.

Bulgaria

 Co-Chair:

  Roumen Trifonov

Bulgaria

  Tsvetomir Vasilev

Bulgaria

 Scientific Secretary:

  Dimo Dimov

Bulgaria

 Secretary (Administrator of the conference Website):

  Pavel Zlatarov

Bulgaria

 Members:

  Alexander Sudnitson

Estonia

  Alfred Iwainsky

Germany

  Alla Anohina-Naumeca

Latvia

  Amar Ramdane-Cherif

France

  Antanas Zilinskas

Lithuania

  Antonio Jose Mendes

Portugal

  Avram Eskenazi

Bulgaria

  Bojan Cestnik

Slovenia

  Candelaria Hernandez-Goya

Spain

  Constantinos Pattichis

Cyprus

  Dana Petcu

Romania

  Danail Dochev

Bulgaria

  Daniela Chuda

Slovakia

  Darina Dicheva

USA

  Dieter Wuttke

Germany

  Domenico Tegolo

Italy

  Douglas Harms

USA

  Erika Asnina

Latvia

  Eugene Nickolov

Bulgaria

  Eugenijus Macikenas

Lithuania

  Georgi Todorov

Bulgaria

  Georgi Gluhchev

Bulgaria

  Grisha Spasov

Bulgaria

  Heinz-Dietrich Wuttke

Germany

  Hilda Tellioglu

Austria

  Howard Duncan

Ireland

  Ivan Jelinek

Czech Republic

  Janis Grundspenkis

Latvia

  Janusz Jablonowski

Poland

  Jiri Srba

Denmark

  Jordan Kolev

Bulgaria

  Jouni Ikonen

Finland

  Jukka Teuhola

Finland

  Juliana Peneva

Bulgaria

  Karl Jones

United Kingdom

  Kostadin Kratchanov

Turkey

  Krassen Stefanov

Bulgaria

  Ladislav HUDEC

Slovakia

  Leon Rothkrantz

The Netherlands

  Leonееd Kirilov

Bulgaria

  Lucila Santarosa

Brazil

  Lyudmil Dakovski

Bulgaria

  Marco Porta

Italy

  Margarita Todorova

Bulgaria

  Maria Jose Marcelino

Portugal

  Markus Helfert

Ireland

  Melih Inal

Turkey

  Milan Dimitrijevic

Serbia

  Milena Dobreva

Malta

  Mirjana Ivanovic

Serbia

  Neli Maneva

Bulgaria

  Nicole Levy

France

  Nikola Kasabov

New Zealand

  Nikolay Mehandjiev

United Kingdom

  Novruz Allahverdi

Turkey

  Olegas Vasilecas

Lithuania

  Pavol Navrat

Slovakia

  Peter Stanchev

USA

  Pino Cabalero-Gil

Spain

  Radi Romanski

Bulgaria

  Radu Dobrin

Sweden

  Rebecca Bartlett

United Kingdom

  Roumen Nikolov

Bulgaria

  Sebastiano Battiato

Italy

  Stavros Nikolopoulos

Greece

  Stoicho Stoichev

Bulgaria

  Tanja Urbancic

Slovenia

  Tzvetomir Vassilev

Bulgaria

  Ville Leppanen

Finland

  Vladimir Lazarov

Bulgaria

  Zhyldyzbek Zhakshylykov

Kyrgyzstan

 
      << Menu